07.10.2018 / ZDRAVÉ OKIENKO

Prečo sú ryby dôležité pre rast a vývin detí?

Pri vývine dieťaťa je nesmierne dôležité podávať mu pestrú stravu. Vtedy bude mať všetky potrebné bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály, ktoré potrebuje pre zdravý rast a vývoj. Nemali by ste zabudnúť zaradiť ryby do jedálnička detí, pretože sú mimoriadne dôležité pri ich vývoji.

Obrázok článku

Väčšina druhov rýb má nízky obsah tuku, takže sa z nich nepriberá a zároveň nezaťaží detský žalúdok. Ryby sú aj ideálnym zdrojom bielkovín a aminokyselín.

Rozvoj mozgu

Pre vývoj detí je dôležitý rybí tuk. Obsahuje cenné nenasýtené mastné kyseliny z rady omega – 3. Ak majú deti omega – 3 nenasýtené mastné kyseliny v strave dostatočné množstvo, môže sa ich mozog a nervová sústava rozvíjať ľahšie, deti sú bystrejšie, pozornejšie, ľahšie sa učia a pamätajú si oveľa viac, môžu zmeniť svoju náladu zo smutnej na veselú. Preto týmto tukom hovoríme aj „potrava mozgu“. Konzumácia rýb preto môže mať pozitívny vplyv na zlepšenie pozornosti dieťaťa a jeho duševných funkcií, čo je nezanedbateľné najmä v prípade školákov.

Vývin kostí

Rybie mäso obsahuje aj vitamín D a jód, ktoré sú podstatné pri vývine kostí. Práve preto sa odporúčajú malým deťom. Ryby sú taktiež bohatým zdrojom minerálnych látok okrem spomínaného jódu obsahujú aj fosfor, selén, vápnik, draslík, horčík a železo, čím sa pokryje potrebná dávka, ktorú potom nemusíte deťom dopĺňať prostredníctvom umelých vitamínov.

Krásna pokožka

Ak budete dojčatám pravidelne dávať v príkrmoch rybu, znížite u nich riziko vzniku ekzému, či ochorenie kože o 25 %. Ryby sú pre deti nevyhnutné, preto ak chcete podporiť u  detí konzumáciou rýb, treba im bez obáv do stravy zaradiť rôzne druhy, v rôznych chuťovo priaznivých úpravách. Deťom sa ryby môžu samostatne zaradiť do stravy po prvom roku, najskôr tepelne upravené a až neskôr konzervované.

Žiadne alergie

Dojčatá s rizikom vzniku alergií môžu po dosiahnutí veku na zavádzanie príkrmov jesť ryby, pretože pre dojčatá s rizikom alergií platia rovnaké odporúčania týkajúce sa zloženia príkrmov ako pre dojčatá bez rizika alergií. Existujú dokonca indície, že konzumovanie rýb počas prvého roka života dieťaťa má preventívny účinok na vývoj alergií.